Dirtjumpkursen ligger uppe!

17 augusti 2021 · Daniel

Med Elof Lindh och snickaren Björn i spetsen har vi nu byggt färdigt startrampen på gården på Mountainbikeskolan. Björn har jobbat målmedvetet och verkligen funderat och klurat på hur vi på bästa sätt kan göra en rolig och bra startramp. Den skall gå att använda för såväl stora som små, erfarna Dirtcyklister som hoppar på våra stora Slopestylehop eller den som hellre vill köra några justa burms, svängar, som slingrar sig ner för slänten.

Elof, professionell freestylecyklist, kommer att hålla kurser i Dirtjump på Mountainbikeskolan med start 5 sept. Vi kan lova en mycket snabb utveckling, samt en upplevelse för livet att bli förevisade av ett proffs som utan problem visar både Backflip, Barsin, Tahlwip, kombinationer och varianter på det. :)

Källtorp Bikepark, som vi kommer att alla vår Bikepark kommer att vara öppen för alla under helger och vissa vardagar. Bikeparken förväntas vara helt klart till nästa vår, men redan i september kommer hoppdelen att vara helt färdig.

IMG_20210816_192108 (1)

Startramp- Källtorp Bikepark- Mountainbikeskolan

IMG_20210621_155814 (2)

Elof Lindh bygger på landningen på Källtorp Bikepark, Mountainbikeskolan