Mountainbikeskolan- höstens sista kurser

30 oktober 2018 · Daniel

Det har varit en fantastisk säsong, vi har träffat så många härliga människor och alla med samma mål, bli bättre på att cykla mountainbike. Det blir en speciell stämning i en grupp när det enda man tänker på är aktiviteten man utövar just nu. Mountainbikecykling är en perfekt sport för de som vill koppla bort några timmar och bara fokusera på sin cykling i många gånger, fantastisk miljö.

Vi hoppas och tror att nästa säsong kommer att bli lika fin som denna. Vi planerar redan nu våra kurser för våren 2019 och vi kan redan nu avslöja att utbudet på mountainbikekurser hos oss kommer att vara minst lika stort som detta år.

För en vecka sedan hade vi vår sista nybörjarkurs på lördagen och på söndagen så hade vi ett härligt gäng från företaget Squeed på besök, nedan några bilder från helgen.

cof

Stafettävling med gänget från Squeed Stockholm. Ett supertrevligt gäng på kick off.

cof

Årets sista nybörjarkurs, liten paus vid Källan.

cof

Blivande mountainbikecyklister.

rhdr

Tränar på att ta en knix på rät sätt. Om man gör rätt från början så blir allt så mycket enklare sedan.