Adventure Racing- en äventyrlig tävlingsberättelse

10 april 2019 · Daniel

I höstas var en av våra instruktörer, Lina Sjöström, i Kroatien och tävlade i Adventure Racing (AR). En flerdygns tävling som ingår i världscupen i AR (https://arworldseries.com/). Tävlingen sker i lag om fyra personer och hela laget måste genomföra alla moment tillsammans. De huvudsakliga momenten i tävlingen är mountainbike, trekking och paddling samt navigering. Laget måste själva navigera sig med karta och kompass till de obligatoriska kontrollpunkterna. Laget färdades under de tre dygnen tävlingen pågick i över 350km och med närmare 10.000hm.

DSCF1415

 

När startskottet går börjar tiden ticka och det gäller att lägga upp sin egen tävlingsplan där bl.a. sömnstrategi är en viktig del för att förlora så lite tid som möjligt utan rörelse framåt. Samtidigt som sömnen behövs för att bl.a. kunna ta rätt beslut vid svår navigeringen. Att ta hand om och hjälpa varandra är det som avgör hur det kommer att går för laget. Alla lag sätts på prov under tävlingen på olika sätt och det lag som kan hantera dessa utmaningar på bästa sätt är också det laget som oftast presterar bäst (såklart i kombination med starka lagmedlemmar, rutin och stabil navigering).

42369605_269178030388962_499248798078337024_n

Den här tävlingen gick i oerhört vackra miljöer med svårslagna vyer. Laget gjort en bra tävling (det var första gången de tävla tillsammans) där det tillslut endast skiljde 90 minuter (efter 65 timmars tävlande) upp till pallplatsen.

DSCF1461

Den här typen av tävlingsform är väldigt komplex, då det är många parametrar som ska stämma. Fyra personer som ska vara skadefri och friska på startlinjen. Gemensam målsättning, ambition och förväntan på varandra. All logiskt och utrustning. Sömnstrategi och matplanering. Naturen, vädret och terrängen. Ovissheten är också en parameter, då lagen sällan vet speciellt mycket om banan förens några få dagarna innan startskottet går. Ibland bara timmarna innan i samband med att kartorna delas ut.

DSCF1429

Är du nyfiken på att testa multisport (eller Adventure Racing) ta gärna kontakt med oss på Mountainbikeskolan så sätter vi er i kontakt med Lina, instruktör på Mountainbikeskolan, hon har massor med erfarenhet från denna typ av tävlingar.

42354098_269175963722502_516534117299388416_n